Zašto ima tako malo radova i malo interesovanja za radove koji se bave temom suprotstavljanja nasilju i ratu?Savremena umetnost pokazuje da nije u stanju da se nosi sa temom nasilja, genicida, traumama rata...
Zato što je opterećena nepotizmom, karijerizmom, konformizmom, sujetom, formalizmom, elitizmom, (počev od umetnika, preko sistema-institucija, do publike). Zato umetnost nije u stanju da deluje isceljujuće i katarzično kako umetnost može i treba da deluje.
Političar voli moć, trgovac voli pare, a umetnik bi trebalo da voli umetnost. Ako onaj koji se bavi umetnošću voli nešto drugo, to drugo će se ispoljiti kroz njegov rad, a ne umetnost.
Ipak to ne zavisi isključivo od umetnika već pre od opšteg stanja u društvu, pogotovo u vlasti, koje se preliva na sve, pa i na njih. Uostalom kaže se "ne može se mimo sveta" , i "riba smrdi od glave".
Ispostavlja se da ako hoćeš da kažeš nešto protiv brutalnosti nasilja rata, moraš istovremeno da govoriš i radiš i protiv elitizma, komformizma, sujete, nepotizma, taštine, neznanja, licemerja, gluposti, itd itd. To je klupko zamršeno u čvor. Kada hoćeš da povučeš jednu vlat - jednu nepravdu da ispraviš, onda tek uvidiš da je svaka vlat tako uvezana i isprepletana sa drugima da u stvari povlačiš celo klupko, a povući to sve odjednom je jako teško. To je kao klaviri i sve drugo na njima u filmu Andaluziski pas (1929, Salvador Dali i Luis Bunjuel).
''Takvih radova je malo jer ''javnost'' nije raspoložena da reaguje na te teme. Napravio sam stotine crteža koje se bave ratom i ikonografijom nasilja. Video sam da je to, što se javnosti tiče, monolog ili nešto što ne vredi ''lajka''(i sam ''like'' je sumnjiv kao proto diskurs). Nije bilo komentara što je porazno, niko nije rekao kako je ipak u redu što je neki umetnik primetio da se oko nas dešava rat, niko nije promišljao rat (jer tu izgleda sve ''kristalno nejasno''). Ako ti nisi video ono što se na fb dešava godinama onda treba da se upitaš:''A šta sam ja uradio da pokažem solidarnost sa onima koji, ipak i pored svega, primećuju rat i nasilje?'' ''
Nikola Pilipović
No comments:
Post a Comment